انتخاب کولر گازی

فروردین ۱۵, ۱۳۹۵

انتخاب کولر گازی

یکی از موارد مهم در انتخاب کولر گازی در نظر گرفتن فضای موجود و مناسب برای استفاده از آن است. قبل از خرید باید همه شرایط موجود برای نصب کولر گازی را در نظر گرفت چرا که تعویض کولر و انتخاب کولر گازی جایگزین برای شما پر هزینه است.

انتخاب کولر گازی

کولر گازی با عملکردی مشابه یخچال، گاز را به مایع تبدیل کرده و مجددا به گاز تبدیل می کند تا دمای محیط به دمای مورد نظر برسد. کولرهای گازی علاوه بر ویژگی سرمایشی که باعث سردکردن محیط می شود، می توانند رطوبت محیط را نیز کاهش دهند.

عوامل مؤثر در انتخاب کولر گازی

اگر فضای زیادی برای یک کولر گازی انتخاب شود، فشار بیشتری به آن وارد شده و کمپرسور نمی تواند به اندازه کافی استراحت کند. بنابراین انتخاب کولر گازی مناسب برای فضای موردنظر بسیار ضروری است.در انتخاب کولر گازی باید به میزان سرمایی که تولید می کند توجه گردد. سرمایی که کولر گازی وارد محیط می کند، با معیار BTU مشخص می شود.

انتخاب نوع کولر گازی

انواع کولر های گازی شامل پنجره ای، اسپلیت و پرتابل را نیز در انتخاب کولر گازی باید مدنظر قرار داد. برای مدل پنجره ای باید فضایی به شکل پنجره وجود داشته باشد. با وجود اینکه قیمت آن نسبت به بقیه کمتر است اما توان کمتری نسبت به بقیه دارد، صدای زیاد ایجاد می کند و تنوع آن نسبت به بقیه مدل ها کمتر است.

مدل های دیگر مانند اسپلیت دارای دو بخش است، پنل داخلی این کولر گازی شامل سیستم کنترل، رادیاتور و فن می باشد و واحد خارجی نیز شامل کمپرسور و بخش کنترلی است. بعضی از مدل های اسپیلیت دارای چند پنل است که در مناظق مختلف نصب می شود. یکی از مزیت های کولرهای اسپلیت نسبت به نوع پنجره ای، صدای کم آن است. عوامل زیادی در نوع انتخاب کولر گازی مؤثر است. فضای موجود، شرایط آب و هوایی محیط، تعداد افراد منزل و وسایل گرمازایی که در منزل استفاده می شود، همه می تواند بر فرآیند انتخاب کولر گازی تأثیر بگذارد. برای محیط گرمتر باید از کولر گازی با توان بالاتری استفاده کنید. جدول زیر می تواند تا حدودی شما را در انتخاب کولر گازی راهنمایی کند.

مساحت تقریبی سرمادهی مورد نیاز
۳۶ متر مربع ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ بی تی یو
۷۰ متر مربع ۱۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ بی تی یو
از ۷۵ متر مربع به بالا ۱۶۰۰۰ تا ۲۸۰۰۰ بی تی یو

 

کلیه عوامل مانند محل قرارگیری ساختمان، میزان تابش آفتاب، جنس و میزان عایق بندی ساختمان و… می تواند در نوع انتخاب کولر گازی مؤثر باشد. تعداد افراد خانواده و میزان وسایل گرمایشی در داخل منزل نیز می تواند تأثیر گذار باشد.

برای فضاهای بزرگ برای انتخاب کولر گازی می توان از اسپلیت های چند پنلی در فواصل مناسب از هم استفاده کرد. در شرایطی که نصب چندین پنل امکان پذیر نیست می توان از کولر های گازی ایستاده استفاده گردد که نیازی به نصب دیواری واحد داخلی نبوده و این بخش به صورت ایستاده در فضای داخلی قرار می گیرد.

در انتخاب کولر گازی برای فضاهای کوچک می توان از کولرهای پرتابل استفاده کرد که عملکردی مشابه نوع پنجره ای دارد. با این تفاوت که کولر به طور کامل در داخل اتاق قرار می گیرد. با توجه به محل کمپرسور در این نوع کولر، معمولا توان پایین و قدرت سرمایشی کمی نسبت به بقیه کولر های گازی دارند.


افزودن نظر

کولرگازی ال جی ۲۴۰۰۰ مدل AK-24SIT


کولر گازی ۲۴۰۰۰ ال جی مدل NT247SK3


کولرگازی اجنرال اینورتر مدل ASGS24LFCA 24000


کولر گازی پاناسونیک ۱۸۰۰۰ PANASONIC AIR CONDITIONER PKF