شناخت کولر گازی

اسفند ۲۶, ۱۳۹۴

شناخت کولر گازی

برای شناخت کولر گازی باید با اجزا و ویژگی های آن بیشتر آشنا شویم. در ادامه خلاصه ای از این موارد ارائه می شود. شیوه‌ی کار کولر گازی همانند یخچال فریزر می‌باشد و با تبدیل گاز به مایع و سپس تبدیل آن به سرما عمل سرمایشی خود را انجام می دهد.

شناخت کولر گازی

نگاهی بر گذشته برای شناخت کولر گازی

در فرآیند توسعه تکنولوژی با تغییرات فناوری و پیشرفت علمی انواع مختلف کولر گازی، آبی و حتی خورشیدی به وجود آمد. اولین تلاش برای تولید کولرگازی با هدف کنترل رطوبت اتاق برای چاپخانه ها انجام شد و بلاخره در سال ۱۹۵۰ استفاده از کولرگازی در منازل به شدت افزایش پیدا کرد.

بررسی ویژگی های منحصربه‌فرد برای شناخت کولر گازی

این وسیله برای محیط‌های شرجی مناسب است چرا که رطوبت را افزایش نمی‌دهد، از دمای اتاق می‌کاهد و باعث تهویه هوا می‌شود. این مزیت کولر گازی است که آن را از کولر آبی متمایز می کند. مزیت دیگر کولر گازی ویژگی گرمایشی آن است و می‌تواند به عنوان بخاری نیز استفاده شود. ویژگی های کلی کولرگازی کنترل دما، تنظیم رطوبت، تصفیه‌ی هوا و کنترل سرعت جریان هواست. با وجود اختلافات زیادی که در بین کولرگازی و آبی وجود دارد، در بسیاری از موارد قیمت این دو وسیله تفاوت چندانی با هم ندارد.

موارد قابل توجه برای شناخت کولر گازی

در حالت کلی برای خرید این وسیله عواملی را مانند مکان نصب کولر گازی، تعداد پنجره های محل نصب، چگونگی استفاده در طول شبانه روز را باید در نظر گرفت. قدرت گرمایشی و سرمایشی، نوع کمپرسور، برق مصرفی و توان مصرفی کولر گازی، میزان وزن و فضایی که کولر گازی می‌تواند اشغال کند، بلندی صدا هنگام استفاده و رده انرژی ویژه کولر گازی دیگر مواردی هستند که باید مدنظر قرار گیرد.

قسمت‌های الکتریکی و مکانیکی برای شناخت کولر گازی

اجزای کولر گازی در بخش الکتریکی شامل دوشاخه، خازن ها، ترموستات، کمپرسور، خازن و… می باشد. اجزای کولر گازی در بخش مکانیکی رادیاتور، سینی زیر کولر، اوپراتور، پروانه اوپراتور ، لوله مویین و… می باشد. برچسپ انرژی دیگر معیار مصرف انرژی بیشتر وسایل خانگی است.

شناخت کولر گازی با بررسی برچسپ انرژی

قسمت های اصلی این برچسپ، اسامی حروف لاتین از A تا G می‌باشد. حرف  A بیشترین بازدهی و حرف G نشان دهنده کمترین میزان بازدهی کولر گازی را نشان می‌دهد. میزان مصرف انرژی برای خانواده‌ها بسیار حیاتی بوده و بیشتر مصرف‌کنندگان به دنبال یک کولر گازی، با حداقل مصرف انرژی اما قابلیت و کارآیی بالا می‌باشند که میزان کیفیت اجزای کولر گازی و قطعات به کار رفته در آن را پر اهمیت می کند.

 

 


افزودن نظر

کولرگازی ال جی ۲۴۰۰۰ مدل AK-24SIT


کولر گازی ۲۴۰۰۰ ال جی مدل NT247SK3


کولرگازی اجنرال اینورتر مدل ASGS24LFCA 24000


کولر گازی پاناسونیک ۱۸۰۰۰ PANASONIC AIR CONDITIONER PKF