نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

اردیبهشت ۵, ۱۳۹۶

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی سخت نیست اما چیدمان درست باعث می شود که ظرف های شما تمیزتر شسته شوند. این کار همچنین به صرفه جویی در انرژی و زمان هم کمک می کند.

روش اول نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

چیدمان موثر

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

       ۱. بشقاب ها را درون ردیف های پایین ماشین ظرفشویی بچینید. روی بشقاب را به سمت مرکز دستگاه قرار دهید و اگر بشقاب ها کج می شوند آن ها را به     سمت داخل و به سوی پایین کج کنید. علت این است که لوله ها، آب پاش ها و بخش های گردان آب را از مرکز به سمت بیرون، از بالا به سمت پایین و از پایین ماشین ظرفشویی به سمت بالا می پاشند.

 • سعی کنید که تمامی سطوح از هم جدا بوده و در مسیر جریان پاشش آب قرار داشته باشند.

 

 1.  سعی کنید فنجان ها، لیوان ها و کاسه ها را با زاویه درون دستگاه قرار دهید تا آب از زیر به آن ها پاشیده شود و فضای زیادی هم اشغال نکنند. کاسه ها را به شکل زاویه دار قرار دهید تا محلول شوینده به درون آن‌ها راه یابد و آب درون آن ها نیز تخلیه شود. این کار همچنین به شما کمک می کند فضای بیشتری برای چیدن ظروف داشته باشید.

 

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

 

 1. ظروف در دار پلاستیکی و دیگر ظروف پلاستیکی را در رک بالا قرار دهید. از آنجا که المنت حرارتی تمام ماشین‌های ظرفشویی در کف آن ها قرار دارد، چیدن ظروف پلاستیکی در رک پایین می تواند باعث ذوب شدن یا تغییر شکل آن ها شود.

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

 

 1. قابلمه ها و تابه ها را روبه پایین و در قسمت پایین ماشین ظرفشویی قرار دهید.
 • ماشین ظرفشویی را بیش از حد پرنکنید
 • درصورت نیاز، ظروف بزرگ را با دست بشویید یا ظروف را به دو قسمت تقسیم کرده و هربار نصف آن ها را درون ماشین بشویید.

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

 

 1. چاقوها و وسایل برنده را روبه پایین درون سبد قرار داده و اشیاء مختلف را تا جای ممکن از هم جدا جدا بچینید. چاقوها، چنگال ها و قاشق ها را رو به پایین درون سبد بچینید به طوری که دسته آن ها روبه بالا باشد. به طور کلی، چاقوهای تیز را باید با دست شست زیرا شستن آن ها درون ماشین ظرفشویی باعث کند شدن آن ها می شود. ظروف چوبی یا ظروفی که دستگیره چوبی دارند را نباید در ماشین ظرفشویی شست.
 • قاشق ها و چنگال ها را به طور پراکنده از هم بچینید و سطوح آلودۀ قاشق ها و چنگال ها را از هم دور قرار دهید تا آب به همۀ آن ها برسد. جداکردن اهمیتی کلیدی دارد.
 • قاشق ها، چنگال ها یا چاقوهای بلند می توانند باعث مسدود شدن لوله ها، نازل ها و بخش های گردان دستگاه شوند. این وسایل را باید به شکل خوابیده درون سبد بالایی چید.
 • پیش دستی ها و دیس ها را در بخش بالای دستگاه قرار دهید. ملاقه ها را طوری بچینید که سر آن ها رو به پایین باشد تا آب درون آن ها جمع نشود.

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

 

. اگر تخته های آشپزی و سینی های بزرگ درون شیارهای تعبیه شده برای بشقاب ها جا نمی شوند، آن ها را در بیرون از بخش پایینی دستگاه قرار دهید. شاید بهتر باشد که تخته های آشپزی را با دست بشویید زیرا حرارت ماشین ظرفشویی اغلب باعث تغییر شکل این تخته ها می شود.

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

 

 1. از رک نگهدارنده های پلاستکی در قفسه بالا برای ثابت نگه داشتن لیوان ها استفاده کنید. اگر در رک بالا یک قطعۀ پلاستیکی توری مانند وجود دارد که خم و راست می شود، این قطعه برای نگهداری پایۀ لیوان ها تعبیه شده است. این یک روش عالی برای جلوگیری از ترک خوردگی یا خط برداشتن ظروف شکستنی است.

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

 

 1. قبل از هر بار استفاده از دستگاه، بررسی کنید که بازوهای چرخان و بخش های گردان دستگاه به درستی می چرخند و چیزی لوله ها و آب پاش ها را مسدود نکرده باشد. همچنین مطمئن شوید که محفظه های مواد شوینده کاملا باز می شوند. اگر هر یک از این قسمت ها مسدود باشد، شستشوی خوبی اتفاق نمی افتد.

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی-8

 

 1. محفظۀ پودر را در بخش زیرین یا روی درب ماشین ظرفشویی با پودر ماشین پر کنید. محفظه را تا خط علامت پر کنید. اگر از شوینده های گلوله ای استفاده می کنید، یک گلوله را در لبۀ پایین درب ماشین ظرفشویی قرار دهید. بسته به دمای آب و طول چرخۀ شستشو، ممکن است برخی لایه های کیسۀ گلوله کاملاً در آب حل نشوند و در نتیجۀ لوله تخلیه آب را مسدود کنند. به این دلیل، برخی سازندگان استفاده از این نوع شوینده را توصیه نمی کنند.
 • اگر دستگاه شما دو محفظه برای ماده شوینده دارد، ابتدا محفظۀ روی درب ماشین را پر کنید. این محفظه طوری برنامه ریزی شده است که بعد از آبکشی اولیه ظروف توسط دستگاه باز می شود.
 • محفظه دوم را فقط در صورتی پر کنید که در دفعات قبلی استفاده، شستشوی خوبی روی ظروف اتفاق نیفتاده باشد یا اینکه ظروف شما خیلی کثیف باشند.

 

روش دوم  نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

حداکثر بهره برداری از ماشین ظرفشویی

 

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی-9

 

 1. باقی مانده های غذا را از روی ظروف پاک کنید. چیزهایی مثل استخوان، چوب ذرت، دانه ها و پوست میوه ها و غیره را از روی ظروف پاک کنید. لایه های ضخیم مواد غذایی باید از روی ظروف پاک شوند اما حتی تکه های کوچک مثل دانه های برنج نیز ممکن است در ماشین ظرفشویی به خوبی شسته نشده و از ظروف جدا نگردند. هر چند لازم نیست دیگر ظروف را با دست بشویید اما تمیز کردن ظروف با یک چنگال یا دستمال می تواند باعث شستشوی بهتر ظروف درون دستگاه شود.
 • فقط در صورت نیاز، ظروف را قبل از چیدن درون دستگاه آبکشی کنید. اکثر ماشین های ظرفشویی و مواد شوینده ظرف های کثیف را به خوبی می شویند. اگر ظروف درون دستگاه به خوبی شسته نشدند، بهتر است در دفعات بعد قبل از خشک شدن مواد غذایی روی ظروف آن ها را به سرعت آبکشی کنید.

 

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی-10

 

 1. همچنان که از دستگاه استفاده می کنید متوجه خواهید شده کدام مواد غذایی از ظروف به خوبی جدا می شوند و کدام غذاها جدا نمی شوند. پروتئین هایی مانند تخم مرغ و پنیر، غذاهای پخته شده، و نشاسته های خشک شده روی بشقاب اغلب به توجه بیشتری نیاز دارند. یک آبکشی و سابیدن اولیه به عملکرد بهتر دستگاه کمک می کند. همچنین می توانید قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی، ظرف ها را درون آب سینک بخیسانید.

 

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی-11

 

 

 1. از یک مادۀ آبکشی یا مایع پیش-شستشو برای جلوگیری از لکه های آب و داشتن ظروف براق تر استفاده کنید. به خصوص در مواردی که سختی آب بالاست، این به شما کمک می کند لکه های آب روی ظروف ایجاد نشود. شاید نیاز نباشد که در هر بار استفاده از دستگاه مایع آبکشی را پر کنید، اما هر دوهفته یکبار یا ماهانه یا طبق دستورالعمل سازنده، محفظه مایع آبکشی را پر کنید.
 • می توانید در شرایط اضطرار به جای مایع های آبکشی از سرکه سفید با اندکی تفاوت در کیفیت شستشو نیز استفاده کنید.
 • برخی مواد شوینده درون خود ماده آبکشی دارند. روی بسته پودر ماشین را بخوانید.
 • اگر سختی گیر آب دارید یا اینکه آب سختی کمی دارد، شاید نیازی به استفاده از مایع آبکشی نداشته باشید.

 

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی-12

 

 1. قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی، محفظه تخلیه زباله را به کار بیندازید. لوله تخلیه اغلب ماشین های ظرفشویی با لوله تخلیه سینک مشترک است. بنابراین مهم است که لوله تمیز باشد. اگر محفظه تخلیه زباله ندارید، از یک صافی در کف سینک استفاده کنید تا خرده زباله ها وارد لوله تخلیه نشوند.

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی-13

 

 1. اگر پودر شوینده شما عاری از فسفات است می توانید از آب سرد استفاده کنید. مواد شوینده جدید برای ماشین های ظرفشویی عاری از فسفات های خطرناک هستند و در آن ها از آنزیم هایی استفاده می شود که در هر دمایی واکنش می‌دهند. این باعث صرفه جویی در پول و انرژی می شود.

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی-14

 

 1.  قبل از روشن کردن ماشین ظرفشویی، شیرآب سینک را بازکنید و بگذارید آب سرد رد شود و آب گرم جاری شود. ماشین های ظرفشویی می توانند آب را گرم کنند اما اگر آب ورودی به آن ها از ابتدا داغ باشد عملکرد بهتری دارند. اگر دچار کمبود آب هستید، آن را هدر ندهید و آب سرد را درون ظرفی ریخته و برای آبیاری گیاهان یا کارهای دیگر از آن استفاده کنید.

نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی-15

 

 

 1. درون ماشین ظرفشویی را انباشته از ظروف نکنید زیرا باقی مانده های غذا از ظروف پاک نمی شوند. هیچ وقت ظروف را درون دستگاه انباشته نکنید یا آن ها در هر گوشه ای نچپانید. ظروف را طوری درون ماشین بچینید که راحت در کنار هم قرار گیرند اما آن ها را روی هم انباشته نکنید. به هر مشکلی که باعث شستن نادرست ظروف می شود دقت کنید. آیا قفسه ها را از ظروف انباشته اید و مانع از شستشوی خوب ظرف ها شده اید؟

 

امیدواریم مطلب “نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی” برای شما عزیزان مفید بوده باشد و شما عزیزان می توانید تجربیات خود را در قسمت نظرات سایت ذکر کنید.

اگر قصد خرید ماشین ظرفشویی بوش را دارید می توانید برای  اطلاعات بیشتر و راهنمایی در این زمینه با شماره های سایت در تماس باشید.

 


افزودن نظر

کولرگازی ال جی ۲۴۰۰۰ مدل AK-24SIT


کولر گازی ۲۴۰۰۰ ال جی مدل NT247SK3


کولرگازی اجنرال اینورتر مدل ASGS24LFCA 24000


کولر گازی پاناسونیک ۱۸۰۰۰ PANASONIC AIR CONDITIONER PKF