چگونه از کولر گازی نگهداری کنیم

اردیبهشت ۳, ۱۳۹۶

چگونه از کولر گازی نگهداری کنیم؟

با افزایش دما، این نکات ساده به شما کمک می کنند هوای کولر گازی تان را داشته باشید.

چگونه از کولر گازی نگهداری کنیم ؟ با فرارسیدن فصل تابستان، شاید احساس کنید کولرهای پنجره ای شما دیگر آن توان سرمایشی سابق را ندارند. شاید علت آن نصب نادرست کولرها باشد که اثرات خود را اکنون نشان می دهد. یا شاید نیاز به چند بازدید دوره ای جهت نگهداری بهینه آن‌ها وجود داشته باشد.

فایل ویدئویی مرحله به مرحلۀ ما در مورد نحوۀ نگهداری از کولر – که بر اساس آزمایش های انجام شده توسط سازمان گزارشات مصرف کنندگان (Consumer Reports) از چندین نوع کولر پنجره ای تهیه شده است – به شما کمک می‌کند در هوای داغ بیرون، دمای داخل خانه را فرح بخش نگه دارید.

چگونه از کولر گازی نگهداری کنیم

مرحله ۱: مکان نصب کولر گازی را بررسی کنید

قبل از هرچیز، باید از نصب کولر گازی روی پنجره ای که در معرض تابش آفتاب است خودداری شود زیرا اشعه آفتاب باعث می‌شود که کولر سخت تر کار کند. پنجره های روبه شمال کمترین میزان نور آفتاب را دریافت می کنند. یا اینکه به دنبال پنجره ای باشید که زیر سایۀ درختان، یک سایه بان یا پوششی از این دست قرار داشته باشد. کشیدن پرده ها و کرکره ها نیز راه دیگری برای کاهش جذب اشعه خورشید است.

در داخل خانه نیز وسایل گرمازا مانند تلویزیون یا آباژور را دور از کولر قرار دهید. علت این است که ترموستات کولر می‌تواند گرمای آن ها را حس کند و بیشتر از زمان لازم روشن بماند.

در نهایت، آزمایش های ما نشان داد که برخی کولرها وقتی هوا را به سمت راست یا چپ می دمند عملکرد بهتری دارند. در صورتی که کولر درون پنجره ای در مرکز اتاق قرار داشته باشد، این مسئله مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر پنجره ها همگی نزدیک یک دیوار باشند، پنجره ای را انتخاب کنید که کولر بتواند از درون آن هوا را به مرکز اتاق و نه به سوی دیوار بدمد. برخی از مدل ها قابلیت پرتاب باد به همه جهات را دارند.

مرحله ۲: از دستگاه نگهداری کنید

همۀ کولرهای گازی خانگی دارای یک فیلتر در پشت پنجرۀ مشبک جلوی خود هستند. کثیف شدن این فیلتر به وسیلۀ گرد و خاک باعث ضعیف شدن جریان هوای خروجی از کولر شده و بازده و توانایی آن برای تمیزکردن هوا را کاهش می‌دهد. در طول فصل گرما، چندبار پنجرۀ مشبک را باز کنید و فیلتر را بیرون بیاورید. ابتدا با جاروبرقی نخاله ها را از آن جدا کنید و سپس فیلتر را در آب گرم و صابون بشویید. قبل از نصب مجدد، بگذارید فیلتر خشک شود. اگر فیلتر دچار فرسودگی شده است، آن را تعویض کنید.

همچنین، درزگیرهای پنجره را در اطراف کولر بررسی کنید تا مطمئن شوید هوای گرم از بیرون و هوای سرد از داخل تبادل نمی شود. اگر از درزگیر هوا نشت می کند، آن را با نوارهای درزگیر ترمیم کنید.

چگونه از کولر گازی نگهداری کنیم

مرحله ۳: کولر گازی را به درستی برنامه ریزی کنید

کولرهای پنجره ای بیشتر و بیشتر قابل برنامه ریزی می شوند و حتی کولرهای قابل اتصالی وجود دارند که می‌توان آن ها را از طریق گوشی های هوشمند کنترل کرد. چه یکی از این کولرهای دارای تکنولوژی بالا و چه یک کولر قدیمی دستی داشته باشید، باید در مورد تنظیم دمای آن فکر کنید. توصیه های انرژی استار مؤکد است: ۷۸  درجه فارنهایت هنگامی که در منزل حضور دارید؛ ۸۵ درجه فارنهایت وقتی سرکار هستید یا در خانه حضور ندارید؛ و ۸۲ درجه فارنهایت هنگامی که خواب هستید.

اگر هوا خیلی گرم است، ببینید آیا می توانید حداقل اندکی دمای بالاتر را تحمل کنید یا خیر؛ زیرا به ازاء هر درجه از دمای بالاتر که تحمل می کنید، ۳ درصد در هزینه های تهویه مطبوع صرفه جویی می کنید.

 

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد لطفا اگر نظری یا مطلب مهمی دارید آن را با ما در میان بگذارید.


افزودن نظر

کولرگازی ال جی ۲۴۰۰۰ مدل AK-24SIT


کولر گازی ۲۴۰۰۰ ال جی مدل NT247SK3


کولرگازی اجنرال اینورتر مدل ASGS24LFCA 24000


کولر گازی پاناسونیک ۱۸۰۰۰ PANASONIC AIR CONDITIONER PKF